Доктор Петър Берон

 

           Всеки народ има в своята история светли имена на големи люде, които са оставили значима диря чрез своите   дела. Такова име в българската история без съмнение е Петър Хаджиберович, запазил се в съзнанието на българина като д-р Петър Берон. Научното и философското му наследство е събрано в повече от 25 тома, писани на френски, немски и гръцки език. Той е народен будител - възрожденски просветен деец, педагог, естествоизпитател и философ.

   Голямата заслуга на Петър Берон е създаването на първия светски учебник, наречен от народа "Рибен буквар" - издаден през 1824 година в Брашов. Със своята малка книжица "Буквар с различни поучения" поставя основите на новобългарското образование. В обем само от 140 страници и в малък формат авторът като че ли е събрал цялата вселена, като е подредил в него основни знания за езика, молитви на черковнославянски език, нравствени поучения, умни и добри съвети, басни, различни истории, физически сказания, аритметически знания.

   Пример за подражание в ежедневието на училището е делото на нашия патрон - д - р Петър Берон, допринесъл за развитието на просветното дело в България, повече от всеки друг възрожденец и прославил научната мисъл на страната ни и в чужбина.

   Ние, учениците и учителите в СОУ “Д- р Петър Берон ”, се стараем чрез труда и постъпките си да бъдем достойни следовници на неговия живот и дело.

 Корените на СОУ "Д-р Петър Берон" откриваме в далечната 1918 год.
   Историята на училището в с. Хитрино започва със строежа на жп. линията Русе – Варна. На 07.11.1866 г. Мидхад паша преминава между двете крайни гари. Интензивен е животът на гарата, но нещо важно липсва на хората заселили се около линията – училище. В началото децата ходят да учат в съседно село Д. Войников, но в 1918 г. се открива първото частно училище.

   На 01.09.1920 г. е открито Народното първоначално училище, а през 1931 г.- 1939 г. непълна гимназия. През 1935 г. училището е наименовано "Д – р Петър Берон". На 07.08.1936 г. започва строежа на нова сграда, а по късно и на общежитие.

   Днес училището се помещава в нова сграда, с ново модерно оборудване и обзавеждане. В него се учат повече от 300 деца от над 12 села на община Хитрино и на съседна община.